Informacje dodatkowe

NOCLEGI

Koszty wszystkich noclegów i campingów są wliczone w cenę wyprawy. Będziemy nocować w różnych miejscach. Pięć lub sześć nocy spędzimy pod namiotem (lub jak kto woli – w hamaku) głębiej w dżungli, gdzie brak innej infrastruktury.

Cztery inne noce przenocujemy w tak zwanych „cabanas”, czyli skromnych drewnianych domkach z łóżkami pokrytymi moskitierą, a reszta noclegów jest zarezerwowana głównie w hostelach, domach i eko-wiosce.

Pogoda

Od października do maja w Meksyku powinna panować pora sucha. Natomiast nie panuje ona do końca nad deszczem. Krótkie, ale intensywne ulewy pojawiają się, co wprawia miejscowych i przyjezdnych w zdumienie. Natomiast większość czasu świeci słoneczko, bardzo ładne i gorące. Jeśli chodzi o temperatury, to radzę przygotować się na każdą okoliczność.

Klimat się zmienia i niewiele mogę z tym zrobić. W miejscach, gdzie będziemy spać pod namiotem, będzie w miarę ciepło, temperatura nie powinna spaść poniżej 15 stopni, a raczej utrzymuje się na poziomie 20 stopni w nocy. Niestety niczego nie mogę zagwarantować.

Śpiwór proponuję wziąć taki: ani nie najlżejszą patałaszkę, ani nie grubasa puchacza na minusowe temperatury. Śpiwór pośredni, zwykły po prostu. Ja mam do 15 st. komfortu i jest idealny. Natomiast mam również ze sobą kocyk. I powiem, że mi się przydaje, nie tylko do ogrzania. Lubiącym wygodę polecam również zabrać lub kupić sobie na miejscu), natomiast minimalistom będzie zbędny.

W górach, na wysokościach będzie zimniej, szczególnie w nocy. Nie będziemy tam spać pod namiotami, także nie ma strachu przed zimnem. Generalnie, zazwyczaj powinno być bardzo gorąco. Deszcz będziemy omijać, a ciepłe promyki Słońca łapać

Osoby, które są zdecydowane na wzięcie udziału w ceremoniach specjalnych, niech wezmą białe lub jasne rzeczy (sukienki, spodenki, koszulki).

ZDROWIE

Zdrowie to podstawa. Dlatego przed podróżą należy sprawdzić wszelkie zagrożenia, które mogłyby narobić dodatkowych kłopotów (np. alergie). W czasie wyprawy będzie trzeba mocno dbać o higienę, myć ręce przed każdym posiłkiem, unikać napojów z lodem, pić wodę butelkowaną. Odwodnienie i przegrzanie często kończy się bardzo nieprzyjemnie, dlatego będziemy kładli nacisk na to, aby każdy z uczestników pił dużo płynów i chronił głowę przed ostrym słońcem.

Warto zabrać ze sobą małą apteczkę, w której znajdzie się podstawowy ekwipunek jak: plastry, bandaż, leki przeciwbiegunkowe etc. Apteczka ogólna w Pasibusie będzie oczywiście dostępna także dla wszystkich uczestników. O zasadach higieny i zachowaniu ostrożności, będziemy mówić bezpośrednio przed wyprawą.

UBEZPIECZENIE

Każdy uczestnik wyprawy jest odpowiedzialny za siebie i potrzebuje sam sobie wykupić ubezpieczenie.

Z mojej strony mogę bardzo polecić PLANETĘ MŁODYCH, z której usług korzystałem i współpraca (przy nieoczekiwanych zdarzeniach) była szybka, efektowna i skuteczna.

PIENIĄDZE

Należy wziąć ze sobą euro albo dolary. Innej waluty raczej się nie wymieni. Wypłacając pieniądze z bankomatu, narażacie się na podwójne, niekorzystne przewalutowanie (złoty na dolar i dolar na peso), które do tego (w zależności od banku) pobiera dodatkową opłatę za wyciąganie pieniędzy z bankomatu w obcym kraju.

Gotówkę wymienimy na lokalne peso w Tulum, dzień po przylocie, w miejscu, gdzie nie ma opłat za wymianę waluty. Warto mieć ze sobą dużo gotówki i najlepiej dwie karty bankomatowe (na wypadek zagubienia jednej). Gotówkę rozłożymy w kilka skrytek, aby nie nosić wszystkiego w portfelu.

Jakby tego było jeszcze mało, każdy meksykański bank pobiera swoją opłatę za wyciągnięcie pieniędzy (w zależności od banku między 25-100 peso). Dlatego warto przynajmniej na początek wziąć więcej gotówki, aby nie narażać się na niechciane koszty. Bankomaty są w wielu miejscach i zazwyczaj obsługują wszystkie popularne karty.

Dobrym pomysłem jest również kontakt z bliskim znajomym w Polsce lub Europie, który w razie potrzeby może szybko wysłać pieniądze przez np. Western Union.

Jakby tego było jeszcze mało, każdy meksykański bank pobiera swoją opłatę za wyciągnięcie pieniędzy (w zależności od banku między 25-100 peso). Dlatego warto przynajmniej na początek wziąć więcej gotówki, aby nie narażać się na niechciane koszty. Bankomaty są w wielu miejscach i zazwyczaj obsługują wszystkie popularne karty.

Dobrym pomysłem jest również kontakt z bliskim znajomym w Polsce lub Europie, który w razie potrzeby może szybko wysłać pieniądze przez np. Western Union.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ

OTO LISTA RZECZY NIEZBĘDNYCH I PRZYDATNYCH, KTÓRE POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ W PLECAKU NA WYPRAWIE

UBRANIE

- przynajmniej 2 pary krótkich spodenek lub spódniczki, – 3 lub 4 koszulki lub koszuleczki lub nawet więcej (jest gorąco i w niektórych miejscach bardzo wilgotno), – sandałki i jakieś wygodne pół-butki, mogą być za kostkę, ale nie muszą, byle wygodne), – skarpetki 2,3 pary, – kapelusz lub chusta (ochrona przed słońcem)

KOSMETYKI

– najlepiej naturalne, – 2 ręczniki. – strój kąpielowy, – klapki pod prysznic, – mała apteczka podręczna.

– koniecznie! – 1 ciepła bluza, sweter lub ponczo (będzie używane rzadko, nawet w nocy jest gorąco), – 1 długie, ciepłe spodnie, – 1 długie spodnie leciutkie, najlepiej naturalne (troszkę ochraniają przed komarami w wilgotne noce), – pata-łaszka (najlepiej cienka) przeciwdeszczowa.

GADŻETY

– śpiwór i karimata lub mata (polecam taki do 15 stopni C. komfortu), – namiot (sprawa namiotów zostanie dogłębniej ustalona, kiedy uzbiera się cała grupa), – latarka (najlepiej czołówka), – nóż (nie trzeba kupować jakiegoś traperskiego noża, wystarczy kuchenny nożyk, może być mały, byle ostry, ale może być nawet tępy, wedle upodobania), – kubeczek, miseczka, łyżeczka.

Koniecznie mały, podręczny plecaczek lub torba (na jednodniowe wędrówki, na owoce, butelkę z wodą, zeszyt, latarkę itp.),

– coś na komary (niestety nie ma 100% środka na te wampiry, choć jak dla mnie najlepiej sprawdza się olejek cytrynowy wymieszany z wodą. Olejek działa dobrze, ale krótko, około godziny, trzeba się często się psikać i szybko się kończy, warto wziąć ze 3 sztuki, jeśli się zdecydujecie na taką ochronę)

– „nerka”, czyli taka torebka na biodra – bardzo się przydaje, – saszetka na szyję na paszport – polecam, by mieć przy sobie zawsze. – jakieś środki na biegunkę (zupełnie inne bakterie w wodzie i w powietrzu. Nie u każdego, ale może się zdarzyć. Warto mieć ze sobą węgiel, a może i coś mocniejszego. W niektórych rejonach znam bardzo dobre zioła, które szybko i skutecznie likwidują przypadłość, – opcjonalnie kocyk (przydaje się w niektórych sytuacjach, ja osobiście wolę mieć niż nie mieć). – opcjonalnie drobne upominki dla miejscowych o wielkim sercu (np. cukierki z Polski, pocztówki, szyszkę lub kasztan etc.).

Po drodze często będziemy przecinać miasteczka, sklepy, targi i w razie potrzeby wszystko można dokupić. Dodatkowo bardzo mile widziane będą wszystkie instrumenty, które zdecydujecie się zabrać! My zabieramy bębny!

Po drodze często będziemy przecinać miasteczka, sklepy, targi i w razie potrzeby wszystko można dokupić. Dodatkowo bardzo mile widziane będą wszystkie instrumenty, które zdecydujecie się zabrać! My zabieramy bębny! UWAGA: Warto zostawić miejsce w plecaku i pakować się do minimum. Po drodze napotkamy tyle przepięknego rękodzieła, rzeczy, materiałów, ciuszków, pamiątek, że ojej. Wrócimy z pełnymi plecakami naprawdę wspaniałych indiańskich dzieł sztuki!

BEZPIECZEŃSTWO

Meksyk w Polsce uchodzi za kraj niebezpieczny. Natomiast jestem w stanie założyć się z każdym, że po takiej podróży, będzie miał zupełnie odmienne zdanie. Oczywiście, każda podróż niesie ze sobą pewne ryzyko, nawet w Polsce.

My będziemy podróżować po miejscach jak najbardziej bezpiecznych i bardzo przyjaznych, choć nie znaczy to, że nie należy zachowywać podstawowych zasad bezpieczeństwa (unikać afiszowania się z wypchanym portfelem, drogim sprzętem elektronicznym, unikać ciemnych zaułków nocą, podchodzenia do niebezpiecznych dzikich zwierząt, itp.).

Opowiemy wam też o lokalnych zwyczajach, co jest mile widziane wśród miejscowych, a co może wywołać negatywne reakcje. Dobrze jest się również zabezpieczyć dodatkową kserokopią swoich dokumentów.

CEREMONIE SPECJALNE

Odbędą się dwie duże i mocne Ceremonie Specjalne w świętych miejscach. W jednej z nich spożyjemy medycynę lokalnej rośliny Mocy, a druga jest tak mocna sama w sobie, że już żadnej dodatkowej medycyny nie potrzeba. Wszystkie szczegóły i detale zostaną przedstawione tylko dla wyjątkowo zainteresowanych. Ceremonie Specjalne nie są obowiązkowe.